Podologia

Dziedzina medycyny, która ukierunkowana jest na profilaktykę, diagnozowanie oraz leczenie chorób stóp.

Dlaczego warto zbadać swoje stopy?

Stopy stanowią fundament naszego ciała. Stopa jest skomplikowanym układem stawów, kości, mięśni i wiązadeł, które umożliwiają prawidłowe poruszanie się, chodzenie i bieganie. Kiedy dochodzi do zmiany w obciążeniu stopy, ulega ona deformacji. Stopy jako fundament przestają spełniać swoją role podporową. Zaburzenia w obrębie stóp powodują schorzenia w wyższych partiach naszego ciała, a przede wszystkim prowadza do rozwoju zmian zwyrodnieniowych stawów np. kolanowych, biodrowych, kręgosłupa. Również zaburzenia postawy ciała powodują nierównomierny rozkład obciążeń, co odbija się negatywnie na naszych stopach. Należy podkreślić, że wspomnianym schorzeniom często towarzyszą dolegliwości bólowe, które obniżają jakość życia.

Nieprawidłowa budowa stóp powoduje również kontuzje sportowe, zarówno w sporcie rekreacyjnym jak i zawodowym oraz urazy w życiu codziennym.

Jakie urządzenia wykorzystujemy do badania stóp?

Badanie stóp wykonujemy za pomocą najnowocześniejszych urządzeń diagnostycznych, które analizują kształt i funkcjonowanie stóp podczas stania, chodu i biegu. Do urządzeń wykorzystywanych w Active Place należy podoskaner 2D, Platforma FreeMed oraz videografia.

Podoskaner 2D

To komputerowy podoskop do cyfrowej analizy podeszwowej strony stóp. Oprócz dokładnego odbicia uzyskujemy informacje o przestrzennym ukształtowaniu wysklepienia stopy. Pozwala to na rzetelną ocenę stanu wysklepienia podłużnego, ocenę kąta koślawości palucha, kąta szpotawości palca.

Platforma FreeMed

To komputerowa platforma do badania stopy podczas stania, chodu i biegu. Urządzenie to analizuje jaką częścią stopy badany mocniej naciska na płaszczyznę podparcia. Platforma FreeMed pozwala również na szczegółowa ocenę i badanie równowagi.

Videografia 2D

To system do oceny postawy ciała w statyce i dynamice. Umożliwia wykonanie zdjęć w różnych pozycjach pacjenta oraz nagranie filmu.

Czy za pomocą tych urządzeń bada się tylko stopy?

Nie tylko. Dzięki videografi jesteśmy w stanie ocenić i przeanalizować całą postawę ciała pacjenta. Dodatkowo podczas spotkania wykonujemy diagnostykę kręgosłupa Medi Mouse. Fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny oraz testy funkcjonalne mięśniowo-stawowe. Dzięki temu mamy pełną analizę układu ruchu, obraz problemu, z którym zgłosił się pacjent oraz możliwość wykrycia dysfunkcji.

Jak wygląda badanie?

Bezpieczne oraz bezbolesne urządzenie pozwala na szczegółowa ocenę i badanie równowagi, a przede wszystkim analizuje jaka częścią stopy badany mocniej naciska na płaszczyznę podparcia.

Pacjent powinien być rozebrany do bielizny. Na początku przyjmuje pozycję wyprostowana na podoskanerze i ustawia stopy równolegle na szerokość bioder. Po wykonaniu badania na pacjent proszony jest o zajęcie pozycji na platformie FreeMed. Następnie wykonuje swobodny chód, podczas którego jest nagrywany za pomocą videografi. Dodatkowym badaniem podczas spotkania z fizjoterapeutą jest diagnostyka kręgosłupa Medi Mouse.

W dalszej kolejności fizjoterapeuta omawia wyniki.

Pacjent widzi swoje badanie, zaś fizjoterapeuta szczegółowo przedstawia je na ekranie monitora. Pokazuje co należy poprawić, jaką zastosować terapię albo podejmuje decyzję o doborze odpowiedniej wkładki ortopedycznej.

Platforma jest niezbędna do szczegółowej analizy dystrybucji sił nacisku stóp na podłoże w badaniu statycznym i dynamicznym.

Jakie wkładki?

Proponujemy wkładki 3D, które za sprawą indywidualnego projektu są dopasowane do stopy i obuwia. Wykonane są z materiałów EVA w technologii 3D i frezowane w technologii CNC.

Materiałem kontaktowym ze stopą jest Alcantara , która charakteryzuje się miękkością odpornością na ścieranie, wysoką żywotnością oraz łatwością czyszczenia. Alcantarę produkuje się z bardzo drobnych mikrowłókien poliestru i poliuretanu. Mikrowłókna te są nawet 20 razy drobniejsze od włosa ludzkiego.

Spersonalizowane wkładki 3D charakteryzują się:

  • szeroką gamą twardości w skali Shore’a
  • dużą absorpcją wstrząsów,
  • wytrzymałością,
  • elastycznością,
  • żywotnością.

Dla stóp wymagających korekcji, dla diabetyków, dzieci, sportowców możemy zaproponować wkładki hipoalergiczne.