Skolioza

Boczne skrzywienie, będące trójpłaszczyznową deformacją kręgosłupa.

Co to jest skolioza?

Skolioza jest deformacją, która polega na wielopłaszczyznowym odchyleniu linii kręgosłupa od stanu prawidłowego. Zniekształcenia obejmują 3 płaszczyzny naszego ciała:

płaszczyznę czołową

– boczne skrzywienia kręgosłupa (prawostronne lub lewnostronne wygięcia kręgosłupa kiedy patrzymy na dziecko od tyłu)

płaszczyznę strzałkową

– zmiany wielkości krzywizn fizjologicznych (Kiedy patrzymy na dziecko bokiem to widzimy wygięcia kręgosłupa. Lordoza i kyfoza to naturalne krzywizny kręgosłupa, które pełnią u nas w organizmie funkcję amortyzującą. Powinny one zachować pewną normę, nie powinny być ani pogłębione ani zmniejszone)

płaszczyznę poprzeczną

– rotacja kręgów (czyli skręcenie kręgów, najsilniej wyrażone na szczycie skrzywienia), torsja kręgów (są to zmiany anatomiczne kręgów).

Skoliozę zalicza się do schorzeń ogólnoustrojowych ponieważ powoduje wiele niekorzystnych zmian w układzie kostnym, stawowym, więzadłowym, mięśniowym, krążeniowym, nerwowym oraz oddechowym. Jeśli nie jest leczona może doprowadzić do zmniejszenia wydolności fizycznej, zaburzeń neurologicznych, bądź trwałego kalectwa. Problemem jest również aspekt psychologiczny oraz kosmetyczny, przy trwałych zniekształceniach spowodowanych skoliozą np. występowaniu garbu. 

Dlaczego jest taka groźna?

Skolioza wywiera wpływ nie tylko na wygląd fizyczny, ale również na zdrowie pacjenta. Ze względu na skrzywienie kręgosłupa, wszystkie narządy wewnętrzne zaczynają się przemieszczać i doprowadzać do kompresji , co znacznie upośledza ich działanie.

Jedną z niebezpiecznych zagrożeń wynikających ze skoliozy jest zniekształcenie klatki piersiowej, która głównie uciska płuca i serce i w konsekwencji zaburza pracę układu krążeniowo-oddechowego. Pacjenci wtedy są mniej sprawni fizycznie, mają mniejszą wydolność niż ich rówieśnicy oraz skarżą się na duszności. W skrajnych przypadkach może nawet to doprowadzić do korzystania z urządzeń wspomagających oddychanie oraz przedwczesnej śmierci pacjenta.

Dodatkowo następuje rozwój zmian zwyrodnieniowych, które powodują silne bóle kręgosłupa, a ucisk na korzenie nerwowe może powodować zaburzenia neurologiczne i w związku z tym doprowadzać do niepełnosprawności.

Jak rodzic może rozpoznać skoliozę u swojego dziecka?

Rodzice mają najwięcej okazji aby obserwować swoje dziecko i wychwycić pojawiające się nieprawidłowości. Najlepszą okazją do zobaczenia dziecka jest przygotowanie go do kąpieli, gdyż jest ono wtedy rozebrane. Co może niepokoić?

 • nierówno ustawione barki,
 • nierówno ustawione łopatki,
 • odstające łopatki
 • nierówna linia kręgosłupa
 • nierówne linie talii
 • nierówno ustawione biodra
 • przeniesienie ciężaru ciała na jedną stronę
 • w skłonie tułowia występowanie nierówności wychwytujące garb żebrowy lub wał lędźwiowy

Skolioza na początku nie boli więc może postępować niezauważona. Najistotniejsze są okresy skoków wzrostowych, czyli 7-8 rok życia oraz 12-13 rok życia.

Wszelkie niepokojące objawy, jakiekolwiek, które nie dają spokoju rodzicom powinny być skonsultowane z fizjoterapeutą. Warto się przekonać, czy niepokój rodziców był słuszny, czy też nie. Im szybsze wykrycie skoliozy, tym większa szansa na zahamowanie tego procesu oraz uniknięcie narastania deformacji.

Co zrobić kiedy rodzic rozpozna niepokojące objawy?

Rodzice udają się z dzieckiem do fizjoterapeuty. Podczas takiego spotkania profesjonalista przeprowadza wywiad dotyczący dziecka. Weryfikuje obawy i nieprawidłowości jakie zauważyli rodzice. Następnie przeprowadza badanie dziecka oparte na badaniu palpacyjnym i wykonaniu testów funkcjonalnych mięśni i stawów. Kiedy fizjoterapeuta potwierdzi nieprawidłowości kręgosłupa, proponuje i zaleca pełniejszą diagnostykę. Klub Active Place posiada jeden z najnowocześniejszych sprzętów diagnostycznych, który może rozpoznać skoliozę. Daje on 95% zgodności z rentgenem. Ze względu na to, że jest bezinwazyjny, unika się szkodliwego dla organizmu promieniowania rentgenowskiego.

Jak wygląda badanie kręgosłupa za pomocą sprzętu diagnostycznego Medi Mouse?

Przeprowadzenie badania sprzętem Medi Mouse jest szybkie, precyzyjne i bezbolesne dla dziecka. Pacjent stoi przed fizjoterapeutą rozebrany od pasa w górę w samej bieliźnie. Dziecko stoi w swobodnej pozycji patrząc przed siebie i słucha poleceń fizjoterapeuty, który co jakiś czas prosi o wykonanie pewnych ruchów. Osoba wykonująca to badanie ,,przejeżdża” sprzętem Medi Mouse po wyrostkach kolczystych pacjenta.

Badanie wykonuje się w dwóch płaszczyznach: strzałkowej i czołowej. Dzięki temu mamy pełny obraz kręgosłupa dziecka w 3D, jesteśmy w stanie stwierdzić jaki jest obraz pochylenia i deformacji kręgosłupa, a nawet jaka jest ruchomość kręgosłupa w poszczególnych odcinkach. Mamy czytelny przekaz informacji o stanie dziecka. To co jest korzystne w tym badaniu to przede wszystkim bezinwazyjność badania w związku z tym jesteśmy w stanie kontrolować postępy dziecka oraz porównywać poszczególne badania. Częstotliwość tych badań może być o wiele większa niż szkodliwych dla zdrowia badań rentgenowskich.

Przed terapią

Po 6 miesiącach terapii

Jak leczyć skoliozę?

Skolioza jest jednym z najtrudniejszych zagadnień i problemów w ortopedii. Leczenie jej jest długotrwałe, a głównym celem jest często zatrzymanie procesu pogłębienia skrzywienia. Ze względu na to, że tak trudne jest leczenie rozwiniętej skoliozy, bardzo ważne jest jej szybkie wykrycie, aby można szybko usunąć lub znacznie zmniejszyć jej występowanie. Nawet dyskretne odchylenia od normy powinny być szybko korygowane, aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać.

Jeśli skolioza potwierdzi się w diagnozie obrazowej, fizjoterapeuta ustala z rodzicami i dzieckiem program leczenia. Jest parę możliwości leczenia skoliozy. W zależności od stopnia skoliozy fizjoterapeuta zaleci:

 • skolioza poniżej 25 stopni- ćwiczenia korekcyjne z fizjoterapeutą, systematyczna obserwacja kliniczna i diagnostyka obrazowa (leczenie usprawniające)
 • skolioza 25-45 stopni- ćwiczenia z fizjoterapeutą, noszenie gorsetu, aby zatrzymać progresję skrzywienia, wprowadzenie pacjenta w okres zakończenia wzrostu (ok 16-17 rok życia) nie przekraczając skrzywienie 45 stopni (leczenie gorsetowe)
 • skolioza powyżej 45 stopni- leczenie operacyjne kiedy skolioza powoduje dyskomfort życia i problemy zdrowotne (leczenie operacyjne).