Dlaczego warto zbadać swoje stopy?

Stopy stanowią fundament naszego ciała. Stopa jest skomplikowanym  układem stawów, kości, mięśni i więzadeł, które umożliwiają prawidłowe poruszanie się, chodzenie i bieganie. Kiedy dochodzi do zmiany w obciążaniu stopy ulega ona deformacji. Stopy jako fundament przestają spełniać swoją rolę podporową. Zaburzenia w obrębie stóp powodują schorzenia w wyższych partiach naszego ciała, a przede wszystkim prowadzą do rozwoju zmian zwyrodnieniowych stawów np. kolanowych, biodrowych, kręgosłupa.  Również zaburzenia postawy ciała powodują nierównomierny rozkład obciążeń, co odbija się negatywnie na naszych stopach. Należy podkreślić, że wspomnianym schorzeniom często towarzyszą dolegliwości bólowe, które obniżają jakość życia.  

Nieprawidłowa budowa stóp powoduje również kontuzje sportowe, zarówno w sporcie rekreacyjnym, jak i zawodowym oraz urazy w życiu codziennym.

 

Jakie urządzenia wykorzystujemy do badania stóp w Active Place?

Badanie stóp wykonujemy za pomocą najnowocześniejszych urządzeń diagnostycznych, które analizują kształt i funkcjonowanie stóp podczas stania, chodu i biegu. Do urządzeń wykorzystywanych w Active Place należy podoskaner 2D, Platforma FreeMed oraz videografia.

 

Co to jest podoskaner 2D, Platforma FreeMed oraz videografia?

Podoskaner 2D-  to komputerowy podoskop do cyfrowej analizy podeszwowej strony stóp. Oprócz dokładnego odbicia uzyskujemy informacje o przestrzennym ukształtowaniu wysklepienia stopy. Pozwala to na rzetelną ocenę stanu wysklepienia podłużnego, ocenę kąta koślawości palucha, kąta szpotawości palca.

Platforma FreeMED- to komputerowa platforma do badania stopy podczas stania, chodu i biegu. To urządzenie, które analizuje jaką częścią stopy badany mocniej naciska na płaszczyznę podparcia. Platforma FreeMed pozwala również na szczegółową ocenę i badanie równowagi.

Videografia 2D- to system do oceny postawy ciała w statyce i dynamice. Umożliwia wykonanie zdjęć w różnych pozycjach pacjenta oraz nagrać film.

 

Czy za pomocą tych urządzeń bada się tylko stopy?

Nie tylko. Dzięki videografi  jesteśmy w stanie ocenić i przeanalizować całą postawę ciała pacjenta. Dodatkowo podczas spotkania wykonujemy diagnostykę kręgosłupa Medi Mouse, a fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny oraz testy funkcjonalne mięśniowo-stawowe. Dzięki temu mamy pełną analizę układu ruchu, obraz problemu, z którym zgłosił się pacjent oraz możliwość wykrycia dysfunkcji.

 

Jak wygląda badanie?

Pacjent powinien być rozebrany do bielizny. Na początku przyjmuje pozycję wyprostowaną na podoskanerze i ustawia stopy równolegle na szerokość bioder. Po wykonaniu badania na podoskanerze pacjent proszony jest o zajęcie pozycji na Platformie FreeMed. Następnie wykonuje swobodny chód, podczas którego jest nagrywany za pomocą videografii. Dodatkowym badaniem podczas spotkania z fizjoterapeutą jest diagnostyka kręgosłupa Medi Mouse.

Następnie fizjoterapeuta omawia wyniki.

Pacjent widzi swoje badanie, a fizjoterapeuta szczegółowo przedstawia je na ekranie monitora. Pokazuje co należy poprawić,  jaką zastosować terapię albo podejmuje decyzję o doborze odpowiedniej wkładki ortopedycznej.

Należy pamiętać ,że im szybsze wykrycie zaburzeń w naszym ciele tym szybszy czas powrotu do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i cieszenia się życiem.

                                                    

 

 

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies)